Zabiegi antycellulitowe

Zabiegi antycellulitowe

Dla wielu kobiet cellulit, inaczej tzw. „pomarańczowa skórka”, to znana zmora. Z defektem tym mają problem zarówno młode dziewczyny, jak i starsze kobiety. Co dziwne, zdarza się, że z cellulitem mają problem osoby, które dbają o linię, stosują diety, a także są aktywne fizycznie. Czy jest sposób lub zabiegi pozwalające na pozbycie się cellulitu na zawsze?

Cellulit – czym właściwie jest?

Cellulit jest inaczej nazywany lipodystrofią tkanki tłuszczowej. Tkanka tłuszczowa jest nieprawidłowo rozmieszczona, co objawia się jako pofałdowana i nierówna powierzchnia widoczna gołym okiem. Cellulit występuje z reguły na pośladkach, udach, kolanach, ramionach, a czasami nawet na łydkach. Ten niepożądany defekt tworzy się gdy dziewczęta dojrzewają i od diety oraz aktywności fizycznej zależy, czy jest mniej lub bardziej widoczny. Jest wiele przyczyn powstawania cellulitu, np. przy nieprawidłowym krążeniu, zaburzeniach gospodarki hormonalnej, nagromadzonych toksynach, źle utlenionych tkankach itd. Przyczyny te należy likwidować jednocześnie.

Cellulit w najłagodniejszej postaci widoczny jest wtedy, gdy fałd skóry w obrębie jakiejś części ciała zostanie mocno pochwycony. W innym przypadku „pomarańczowa skórka” widoczna jest bez tego typu działania i gołym okiem widać nieduże wgłębienia oraz nierówności.

Zabiegi na cellulit – rodzaje

Dostępnych jest wiele różnych metod i terapii antycellulitowych. W większości przypadków działania polegają na przyspieszeniu metabolizmu i rozbijaniu tkanki tłuszczowej. Trzeba jednak mieć świadomość, że nawet najbardziej skuteczne zabiegi antycellulitowe i inne metody leczenia rzeczywiście redukują cellulit, ale gdy zaprzestanie się tych działań, to po jakimś czasie problem powraca.

Jednym ze sposobów redukujących cellulit jest terapia, która wykorzystuje działanie lasera. Poprzez penetrację komórek tłuszczowych światło lasera rozbija je. Aby uzyskać optymalne efekty powinno się wykonać do kilkunastu sesji, co powoduje, że na oczekiwane rezultaty trzeba poczekać kilka tygodni.

Inna metoda, dość popularna, to specjalny masaż. Zabieg ten ma na celu poprawianie krążenia, sprawniejsze uwalnianie toksyn oraz zmniejszenie widoczności cellulitu. Dużą zaletą takiego masażu jest to, że można go wykonywać samemu w domu, a nie tylko w gabinetach. Aby samodzielnie wykonywać masaż wystarczy, że zapoznamy się z kilkoma niezbyt skomplikowanymi technikami. W początkowej fazie powinno się dosyć często wykonywać zabiegi, aż uzyskamy zadowalające efekty. Po tym czasie masaż wykonujemy w trochę dłuższych odstępach czasu, aby podtrzymać efekty. W momencie gdy rezygnuje się całkowicie z masaży, to niestety, ale cellulit z powrotem zaczyna wracać.

Kolejna metoda to tzw. masaż próżniowy (masaż mechaniczny) rozluźniający tkankę i otwierający komórki, co powoduje usunięcie nadmiaru płynów i usprawnienie krążenia. Działanie masażu mechanicznego polega na tym, że jeden wałek delikatnie podnosi skórę, a drugi w tym samym czasie masuje określony obszar, co powoduje usunięcie zbędnego płynu z tkanek. Dzięki próżni tkanka się szybciej spala, a krążenie krwi zostaje usprawnione.

Masaż uciskowy, czyli presoterapia, poprzez swoje działanie bardzo dobrze wpływa na układ krwionośny i limfatyczny. Aparat, którym wykonuje się presoterapię, znacząco usprawnia eliminację toksyn, zbędnych płynów i dotlenia tkanki, a to dzięki odpowiedniemu uciskowi struktur naczyniowych i limfatycznych.

Przy wykonywaniu wielu zabiegów antycellulitowych wykorzystuje się fale dźwiękowe, ultradźwięki lub prąd elektryczny. Używane do tego są elektrody albo płytki, które umieszcza się bezpośrednio na obszarze ciała dotkniętym cellulitem. Tego typu zabiegi antycellulitowe, podobnie jak inne, mają usprawniać lokalne mikrokrążenie, eliminować nadmiar płynów oraz przyspieszać spalanie tkanki tłuszczowej.

Na cellulit będą działać także różnego rodzaju preparaty kosmetyczne. Ich najbardziej popularnym aktywnym składnikiem jest kofeina. Jej działanie powoduje przyspieszenie mikrokrążenia oraz uwalnianie toksyn z organizmu. Warto wiedzieć, że kosmetyki są w stanie poprawić kondycję naszej skóry, ale jest to metoda mająca na celu wspomaganie innych zabiegów czy terapii antycellulitowych. Cellulitu nie da się zredukować stosując wyłącznie kremy i balsamy.

Inne, znane i popularne zabiegi antycellulitowe:

  • Drenaż limfatyczny. Jest to specjalistyczny masaż poprawiający przepływ limfy i przyspieszający usuwanie z organizmu toksyn, będących efektem przemiany materii. Drenaż limfatyczny spełnia niejako dwie funkcje – skutecznie redukuje cellulit, jednocześnie oczyszczając organizm. Dodatkowo zabieg ten powoduje wygładzanie skóry i zmniejszenie opuchlizny nóg.
  • Endermologia – ten zabieg antycellulitowy podczas masażu wykorzystuje specjalne urządzenia, wykorzystujące podciśnienie. Zanim zacznie się zabieg, należy założyć specjalny kostium. Efektem masażu jest poprawa krążenia krwi, limfy oraz skuteczne usunięcie toksyn z organizmu. Endermologia zalicza się do zabiegów ujędrniających. Potrzebnych jest przynajmniej 20 zabiegów (2 tygodniowo), aby ten zabieg był skuteczny.
  • Mezoterapia – przy tym zabiegu ostrzykuje się skórę przy pomocy specjalnego koktajlu zawierającego kofeinę oraz wyciąg z karczocha. Są to substancje, które poprawiają ukrwienie, przyspieszają spalanie tłuszczu, a także stymulują metabolizm. Przy pomocy mezoterapii przyspieszymy spalanie tkanki tłuszczowej. Po zakończeniu tego zabiegu mogą występować małe siniaki, które po kilku dniach samoczynnie znikają.
  • Mezoterapia bezigłowa – w trakcie tego zabiegu wykorzystywane są impulsy elektryczne pomagające reaktywować procesy fizjologiczne zachodzące w komórkach. Seria 10-12 zabiegów po 2-3 razy w ciągu tygodnia sprawia, że znacząco poprawia się metabolizm skóry, następuje zmniejszenie cellulitu oraz poprawia się jędrność skóry. Co ważniejsze, przy tym zabiegu nie występują siniaki.
  • Bańka chińska – przy tej metodzie wykorzystuje się podciśnienie. Wytwarzane jest ono w bańce poprzez usunięcie z niej powietrza. Efektem jest zassanie skóry oraz tkanek, które znajdują się pod bańką, co wpływa na ich intensywne przekrwienie. Celem bańki chińskiej jest pobudzenie krążenia i płynów ustrojowych, pomoc w pozbyciu się zbędnych produktów przemiany materii, a także toksyn. Wszystko to wpływa na redukcję tkanki tłuszczowej.
  • Laseroterapia – łączy w sobie laser diodowy, masaż oraz krioterapię. Celem zabiegu jest pobudzenie krążenia, a także wspomaganie spalania tłuszczu oraz usunięcie toksyn za sprawą szybszego krążenia limfy. Dodatkowym działaniem krioterapii jest likwidowanie obrzęków. Pierwsze, zauważalne efekty widać już po 2-3 zastosowaniach, jednak aby efekt długotrwale się utrzymał, to należy wykonać przynajmniej 10-15 zabiegów.

Uzyskanie sylwetki, która będzie wolna od cellulitu, jest możliwe jednak wymaga systematyki i cierpliwości. Łącząc odpowiednią dietę, ćwiczenia fizyczne oraz zabiegi wspomagające eliminacje cellulitu, możemy być pewni, że uda nam się osiągnąć satysfakcjonujące efekty.